Hysh

Light

Magia Hysh

Energia chaosu wnikając do rzeczywistości starego świata ulega roszczepieniu na osiem “kolorów” lub też “paradygmatów” jak wolą je określać magistrowie kolegium światła.
Jednym z nich jest Hysh – jasność i blask, paradygmat przenikającego i ogarniającego stary świat życiodajnego światła, światła które odkrywa prawdę, leczy i oczyszcza ze zła oraz zepsucia.

Hysh wystepuje szczególnie silnie tam gdzie jest światło, w miejscach gdzie promienie słońca oświetlają skały i drzewa. Noca wnika w miejsca oświetlane przez promienie Mannslieba.
Koncentracja tego wiatru jest silna na szczytach gór, wysokich wieżach, pustyniach Arabi i morzach starego świata.
Tak nagromadzony Hysh może zostać wysublimowany z wymienionych miejsc przez kogoś dysponującego wiedzą i umiejętnościami.

Siła Hysh z reguły słabnie wraz z zapadniem zmroku i nadejściem bezksiężycowych nocy
z pominięciem pełni Morslieba, jego światło nie ma nic współnego z Hysh.

Dlatego noca albo w ciemności lochów i jaskiń korzystanie z Hysh wymaga większej niż w ciągu dnia koncentracji i wysiłku, a czasem może to być całkowicie niemożliwe. Z drugiej strony mówi się też że są pod ziemia miejsca gdzie Hysh leniwie przelewa się między kamieniami i skałami
z powierzchni w głąb ziemi, oczekując jedynie by wzbudzić go blaskiem pochodni lub inkantacją zaklęcia światła.

Hysh jest też silnie skoncentrowany na lodowych pustkowiach krajów północy, niesiony podmuchami logowego wiatru który przeszkadza w marszu kolejnym armiom wylegającym z pustkowi chaosu.

Magowie Kolegium Światła nazywają siebie Hierofantami. I pomimo że to kolegium Płomienia cieszy się największym autorytetem na polach bitew zaś kolegium Jadeitu wywodzi się ze znacznie starszych dziejów to właśnie kolegium Światła cieszy się najwiekszym szacunkiem i zaufaniem gdy chodzi o walkę z chaosem i korupcją. Magistrów kolegium światła wzywa się do walki w chwili zagrożenia Imperium przez kolejną armię Niszczących Potęg nadciągającą z północy lub gdy kult któregoś z zakazanych bogów wyjdzie z ukrycia w jednym z miast a stal okaże się niewystarczająca do przegnania istot które ogólnie okresla się Demonami.

Pomimo że władcy Imperium traktują kolegium Hysh jako broń wycelowaną przeciwko armiom w szeregach których walczą istoty demoniczne, to sami Magistrowie Światła traktują studiowanie magi Hysh jako dążenie do osiągnięcia stanu pełnego zrozumienia natury świata, stanu świadomości i koncentracji woli pozwalającego widzieć prawdziwą naturę rzeczy. Ich znakiem jest ośmioramienne koło z znakiem strzały wskazującej północ mającej symbolizować użyteczność Hysh dla celów dobra. O przydatności kolegium niech świadczy fakt że było to pierwsze kolegium założone przez Teclisa. Magistrowie kolegium Światła to także jedni z nielicznych uzdrowicieli jacy umieją leczyć choroby, trucizny i zarazę korzystając z magii.

Hysh traktowany jest jako jeden z trudniejszch kolorów magi do nagięcia wolą maga. Zaklęcia i inkantacje nie pochodzą z magi guślarskiej a raczej z magi Quash Elfów Wysokich i przekazanych przez Teclisa za czasów edyktu Magnusa. Część zaklęć i rytuałów wymaga pomocy akolitów.
Ciekawostką jest t że część wiedzy jaką studiują magistrowie kolegium światła pochodzi ze starożytnego królestwa Nehekhara. Wiele z rytuałów i formuł używa symboli, inkantacji i słow pochodzących z czasów starych bogów tego królestwa np. boga słońca Ptra lub bogini magi Asaph.
W kronikach kolegium światła Altdorfu nadal przechowuje się zapiski mówiące że kilku z najpotężniejszych prekursorów tej tradycji pochodziło właśnie z Arabi.
Do dnia dzisiejszego oficjalne szaty i symbole noszone przez magistrów kolegium przypominają noszone przez kapłanów Nehekhary zaś siedzibia kolegium w Altdorfie ma postać ogromnej piramidy skrytej przed oczami zwykłych śmiertelników.

Wspomnieć też warto że w większości księgozobiorów znajdujących się w kolegium światła wystepuje też nawiązanie do istoty zwanej Alluminas – tajemniczego boga światła który nadal czczony jest przez mnichów w monastyrach Gór Szarych oraz przez Elfy Wysokie i niektóre narody na dalekim południu.

Kamieniem który szczególnie często wykorzystują magistrowie shyish jest Kamień Świtu a zakonem z którym chętniej utrzymują kontaktu jest zakon Shallyi z uwagi na moce leczące jakim dysponują Hierofanci.

cdn…

Hysh

Tysiące Tronów Michal